Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
LAPAS KARTE SAITES RSS
Jaunumi
↓
·
2021
·
2020
·
2019
·
2018
·
2017
·
2016
·
2015
·
2014
·
2013
·
2012
·
2011
Preses relīzes
→
Publikācijas
→
Vēsture
→

Kas jādara, lai lobēšana būtu leģitīma un tiesiska? Žurnāla “Jurista Vārds” tematiskais numurs

28.09.2021.

Foto: Daiga Romanovska

Lobēšanas regulējuma nepieciešamība Latvijā – šādai tēmai veltīts jaunais žurnāla “Jurista Vārds” tematiskais numurs. 28. septembra žurnālā autori aplūko tādus jautājumus kā iespējamie risinājumi lobēšanas tiesiskajam regulējumam Saeimā, lobisma regulējuma attiecināšana uz pašvaldībām, lobēšanas atklātība Eiropas Savienības politikas nacionālajā līmenī u.c.

Viss žurnāla “Jurista Vārda” 2021. gada 28. septembra laidiens elektroniski pieejams šeit: https://juristavards.lv/zurnals.php?laidiens_id=12328

“Situācijā, kad lobēšanas darbības ir caurskatāmas, tas ir leģitīms veids dažādām interešu grupām iesaistīties lēmumu pieņemšanā. Savukārt, ja lobēšanas aktivitātes nav reglamentētas un tās nav caurskatāmas, kā arī netiek izprasta atšķirība starp lobēšanu un tirgošanos ar ietekmi, par kuru paredzēta kriminālatbildība saskaņā ar Krimināllikuma 326.1 pantu, var izveidoties situācija, ka kādam tiek piešķirta privileģēta pieeja un/vai arī kāds var tikt izslēgts no lēmumu pieņemšanas procesa,” norāda tematiskā laidiena redaktore Viktorija Soņeca.

Tematiskais numurs sniedz gan tiesību politikas veidotāju (Jānis Bordāns, Inese Lībiņa-Egnere, Andrejs Judins, Mārtiņš Grīnbergs), gan praktizējošu lobistu (Vladlens Kovaļevs, Jānis Endziņš), gan arī tiesību piemērotāju viedokli lobēšanas jautājumā. Piemēram:

  • Senāta Administratīvo lietu departamenta priekšsēdētājas Veronikas Krūmiņas un Senāta Administratīvo lietu departamenta zinātniski analītiskās padomnieces Ingas Bērtaites-Pudānes publikācijā ieskicēta problēma, kas ierobežo anotācijas izmantošanu tiesību normu iztulkošanā, kā arī sniegts ieskats tiesu, galvenokārt Senāta Administratīvo lietu departamenta, atziņās saistībā ar anotāciju izmantošanu tiesību normu iztulkošanā;
  • Zvērinātas advokātes, ZAB “Vilgerts” partneres LL.M. (College of Europe, Bruges) Jūlijas Jerņevas publikācija “Lobēšanas regulējums: noziedznieku “legalizēšana” vai līdzdalības demokrātijas veicināšana” norāda, ka lobēšana palīdz likumdevējam un valdībai pieņemt pamatotus lēmumus, tāpēc svarīgi panākt, lai tajā var iesaistīties ne tikai turīgi uzņēmumi, bet arī citas sabiedrības interešu grupas, piemēram, nevalstiskās organizācijas;
  • “Sabiedrības par atklātību – Delna” pētnieks Olafs Grigus savā publikācijā pievēršas tam, kā lobēšana tiek regulēta Eiropas Savienības līmeņa politikas veidošanā;
  • ZAB “Sorainen” juriste Mg. iur. Kate Berlaua rakstā norāda uz risinājumiem mērķim atbilstoša lobēšanas regulējuma izstrādei.

Interesentiem! Tematisko “Jurista Vārdu” (izdevējs – VSIA "Latvijas Vēstnesis") var abonēt vai iegādāties, sazinoties ar Lasītāju servisu:

Žurnālu kiosks: https://www.juristavards.lv/zurnals.php?mode=visi

(!) “Jurista Vārda” saturu veido oriģināldarbi, kurus sargā autortiesības. Jebkāda žurnālā, tostarp žurnāla elektroniskajā versijā juristavards.lv, publicēto rakstu (tai skaitā brīvpieejai atvērto publikāciju) pārpublicēšana pieļaujama tikai ar redakcijas rakstveida atļauju. Citēšanas gadījumā atsauce uz “Jurista Vārdu” ir obligāta, vienlaikus norādot arī pirmpublikācijas vietu un laiku.

 

Oficiālā izdevēja "Latvijas Vēstnesis" informācija

Meklē pēc datuma!

 
 

Oficiālais izdevums

 
 
Oficiālo paziņojumu iesniegšanai u.c. pakalpojumi

Ieeja: no Bruņinieku 53
Pasta adrese: Bruņinieku 41, Rīga, LV-1011

T.: 67898741
T.: 67898738
F.: 67898745
E-pasts: slud@lv.lv

Tālrunis67898741
Juridiskā adrese

Bruņinieku 41, Rīga, LV-1011, Latvija
T.: 67898741
F.: 67312190
E-pasts: info@lv.lv

Ēku novietojums kartē
© VSIA „Latvijas Vēstnesis”
Ikvienam ir tiesības būt informētam par savām tiesībām un pienākumiem.
Latvijas Republikā oficiālo publikāciju – drošu un visiem pieejamu informāciju - nodrošina oficiālais izdevējs „Latvijas Vēstnesis” (kapitāla daļu turētāja ir Tieslietu ministrija).